logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Як перевірити якість ліків в аптеці

Купуючи продукти у супермаркеті, ми завжди звертаємо увагу на термін придатності, аби впевнитись, що обираємо дійсно якісний товар. І це зазвичай робить більшість із нас. В той же час мало хто замислюється над тим, що і ліки мають термін придатності, і що перевірити його ще в аптеці також не завадить. Протермінований препарат в кращому випадку просто не матиме бажаного впливу, а в гіршому — принесе небажаний, зашкодить здоров'ю. Як повинна контролюватися якість ліків в аптеках, і на що варто звернути увагу, купуючи лікарські засоби? Генеральний директор КП “Фармація” Руслан Світлий відповів на ці питання в інтерв'ю телеканалу “Україна”.


- На кожній упаковці лікарського засобу зазначено серійний номер та термін придатності. Купуючи ліки, варто переконатися, що вони оригінальні та не протерміновані. Для цього в аптеці можна попросити сертифікат якості на партію та серію товару, який ви купуєте. Ці дані зазначені і на упаковці, і в сертифікаті, і вони підтверджують, що ці ліки були завезені на територію України легально, або були виготовлені в Україні, і пройшли всі необхідні експертизи.

В усіх аптеках КП “Фармація” є спеціалісти, які відповідають за якість ліків. Вони здійснюють вхідний контроль всіх лікарських засобів та виробів медичного призначення одразу після їх доставки в аптеку. Спеціаліст з вхідного контролю обов'язково перевіряє наявність усіх сертифікатів, звіряє номера та серії на упаковках із вказаними у сертифікаті — серія та номер партії товару повинні збігатися.

Пацієнт може не лише перевірити дані у сертифікаті якості, але й відкрити упаковку, дістати блістер з таблетками (якщо це таблетки) і перевірити номер серії на блістері — він повинен відповідати вказаному на упаковці. Якщо ці дані збігаються, отже, можна бути впевненим, що препарат якісний і відповідає тим оригінальним документам, які це підтверджують.

Тож порядок дій для тих, хто хоче бути впевненим у якості придбаних ліків наступний: взяти до рук упаковку, подивитися на термін придатності, звірити серію на упаковці із серією на блістері чи флаконі самого лікарського засобу, попросити у провізора сертифікат якості та звірити серію і номер партії на упаковці із зазначеними у сертифікаті. Це дасть вам впевненість, що ліки, які ви купуєте, не фальсифіковані і відповідають усім заявленим у сертифікаті критеріям якості.

Люди надзвичайно рідко вимагають в аптеках сертифікати якості та перевіряють вихідні дані лікарських засобів. Хоча в наш час, коли на ринку з'являється надзвичайно багато фальсифікату, це робити потрібно, адже це безпосередньо впливає на здоров'я. З іншого боку, мораторій на перевірки аптек сприяє тому, що деякі не надто добросовісні оператори ринку вдаються до реалізації неякісних, протермінованих ліків, не завжди дотримуються вимог Державної лікарської служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками. Я можу з упевненістю сказати, що в КП “Фармація” цих вимог суворо дотримуються, адже ми відповідаємо перед відвідувачами наших аптек. Саме тому всі ліки, засоби медичного призначення та всі інші товари, які можна придбати в аптеках нашого комунального підприємства, проходять всі етапи багаторівневої перевірки. Спочатку їх перевіряють спеціалісти відділу вхідного контролю аптечної бази, які звертають увагу на супровідні документи; якість упаковки; відповідність назви, серії та номеру партії зазначеним у сертифікаті; відповідність лікарської форми та дозування; номер та термін дії реєстраційного посвідчення; маркування тощо. Також лікарські засоби та супутні товари проходять перевірку з розкриттям упаковки — щоб упевнитись, що вміст відповідає зазначеним розміру, формі, однорідності, кількості одиниць в упаковці і т.д.

Так само за розробленими Держлікслужбою України нормативами лікарські засоби, супутні товари, добавки та продукти харчування проходять ретельну перевірку відповідальними працівниками аптек нашої мережі. Завдяки цьому аптеки КП “Фармація” пропонують своїм покупцям виключно якісні ліки та інші товари, які відповідають усім вимогам не лише щодо вмісту, але й — зовнішнього вигляду, герметичності внутрішньої упаковки тощо. На всіх етапах руху лікарських засобів від виробника до кінцевого споживача працівники КП “Фармація” дотримуються девізу нашого підприємства - “Традиції якісних ліків”, адже ми усвідомлюємо нашу відповідальність за здоров'я киян.