logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

“Доступні ліки”: новий реєстр та більше комунальних аптек

Міністерство охорони здоров'я 21 січня затвердило новий реєстр програми “Доступні ліки”. Кількість МНН залишилася незмінною, втім, новий реєстр містить дещо менше торгових назв препаратів — 257. Попередньо 35 препаратів з переліку відшкодовуються державою повністю, але виробники мають час до 28 січня, щоб узгодити ціни, завдяки чому ще 42 лікарських засоби з реєстру пацієнти зможуть отримувати без доплати. Як і раніше, аптеки мають 30 днів на реалізацію залишків лікарських засобів попереднього реєстру, закуплених до появи нового.


Станом на 26.12.2018 р. у столиці участь в програмі “Доступні ліки” брало 650 аптек різних форм власності. На разі триває укладання договорів на участь у цій програмі. У мережі аптек КП “Фармація” до програми “Доступні ліки” цього року долучився 61 аптечний заклад — 56 аптек та 5 аптечних пунктів.

Оновлений реєстр програми “Доступні ліки” містить 257 торгових назв препаратів (на 4 менше, ніж у Реєстрі від 3.08.2018 р.), 106 з яких іноземного виробництва, що на 9 менше, ніж у попередньому реєстрі. У розрізі торгових назв відчутно менше стало “Бісопрололів” (на 7 менше), на 3 зменшилася кількість “Лозартанів”, на стільки ж зросла кількість лікарських засобів з діючою речовиною “Амлодипін” і “Метформін”.

Без доплати з боку пацієнта будуть відпускатися 35 препаратів, в тому числі й 10 імпортних. Це на 24 (!) менше, ніж було у попередньому реєстрі, імпортних безоплатних препаратів стало на 2 менше.

Що стосується вартості ліків, які будуть відпускатися без доплати з боку пацієнта, то найдорожчий препарат переліку залишився незмінним це “Будесонід” шведського виробництва, роздрібна ціна якого визначена на рівні 898,22 грн. (був цей же засіб за 876,30 грн.).

Решта препаратів відпускатимуться з доплатою. Найменше — 24 копійки — доплатять пацієнти з серцево-судинними захворюваннями за вітчизняний “Амлодипін” (був індійський “Бісопролол” з доплатою 30 копійок). Найбільше доведеться доплачувати хворим на бронхіальну астму за німецький “Будесонід” — доплата 252,02 грн. (був цей же препарат з доплатою 231,71 грн.).

Загалом по нозологіях найбільше препаратів, як і в попередніх реєстрах, від серцево-судинних захворювань — 196 препаратів або 76% переліку, в т.ч. 88 від гіпертонії (було 78% або 203 препаратів, в т.ч. 85 від гіпертонії), від цукрового діабету ІІ типу торгових назв навпаки стало більше: 46 препаратів або майже 18% (було 16% або 43 препарати), від бронхіальної астми кількість препаратів не змінилася — 15 препаратів або 6%, як і в попередньому реєстрі.

Обсяги фінансування програми “Доступні ліки” і цього року залишаються незмінними — Уряд виділив на поточний рік 1 млрд гривень. Як показали попередні роки роботи цієї програми, виділеного фінансування заледве вистачає на забезпечення населення ліками з Реєстру за трьома нозологіями — серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма та цукровий діабет ІІ типу. Тому розширення програми комбінованими препаратами, ліками від інших захворювань чи навіть препаратами, включеними до державних закупівель (про що МОЗ повідомляв півроку тому), поки що залишаються лише планами на майбутнє.

Разом з тим, програма і надалі залишається економічно невигідною для аптек-учасниць: низька націнка не покриває затрат на забезпечення асортименту, а відшкодування витрачених аптекою коштів відбувається не наступного місяця, а іноді і через 3-4 місяці у зв'язку з недосконалістю процедури. Залишається лише сподіватися, що нещодавно створена Національна служба здоров'я, яка з 1 квітня переймає управління цією програмою, зможе змінити підхід до її адміністрування, а запровадження електронного рецепта полегшить роботу фармацевтів-провізорів.