logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

“Доступні ліки”: проблеми та перспективи

Урядова програма забезпечення населення доступними за ціною ліками — проект безумовно потрібний. Однак ця державна ініціатива має бути більш вивіреною, аби участь у програмі “Доступні ліки” не лишалася соціальним навантаженням для аптек, а була економічно виправданою. Про це генеральний директор КП “Фармація” Руслан Світлий зазначив у інтерв'ю телеканалам “Перший національний” та “ICTV”.


— Протягом місяця роботи за програмою “Доступні ліки” 58 аптек нашої мережі, які беруть участь у програмі, забезпечили киян ліками за близько 80 тисячами рецептів. Ми вже сформували реєстри для отримання компенсації за цими рецептами від розпорядників коштів — районних управлінь охорони здоров'я. Сподіваємося, що компенсація надійде без затримки.

У процесі роботи за цією програмою виявилися як позитивні, так і негативні моменти. Позитив — це передовсім те, що така програма потрібна. Подібні програми працюють у всіх розвинених країнах світу і дають можливість забезпечити необхідним лікуванням найнезаможніші верстви населення.

Але є й зауваження. Наприклад, кілька років тому в Україні діяла урядова програма по гіпертонії, яка була ефективною як для хворих, так і для аптек. Звичайно, поки не закінчилися кошти, однак питання не в цьому. Люди отримували якісні імпортні й вітчизняні препарати, які аптеки відпускали за референтними цінами. Хворі на гіпертонію роками лікувалися цими препаратами, навіть після того, як програма закрилась. Але до програми “Доступні ліки” ці засоби не були включені. Нинішня програма містить лише монопрепарати, комбінованих засобів, як у тій програмі по гіпертонії, в ній немає. І це викликає невдоволення пацієнтів.

Є й інші питання до асортименту у реєстрі програми “Доступні ліки”, який містить дуже багато засобів від гіпертонії у найнижчому ціновому діапазоні. При цьому деякі дорогі ліки пацієнтам відпускаються безоплатно, а за інші, значно дешевші, потрібно доплачувати. Для людей соціального сектору це незрозуміло і викликає невдоволення.

Крім того, постійно виникає дефіцит ліків. Виробники та дистриб'ютори, які долучилися до програми, мають активніше включатися у процес поставки ліків, аби в аптеках не виникала дефектура.

Звичайно, варто допрацювати програму в частині асортименту та в частині її економічної привабливості для аптек. Наприклад, якщо взяти один середній рецепт, то його вартість приблизно складає 32 гривні. Аптека заробляє 2,86 гривні з урахуванням логістики та податків, але без витрат самої аптеки. Якщо порахувати витрати аптеки на оренду, заробітну плату і т.ін., то в результаті ми отримаємо чималий “мінус”. З огляду на велику кількість людей, які звертаються з рецептами за програмою “Доступні ліки”, аптека за 2 години кваліфікованого обслуговування заробляє близько всього 20-30 гривень, а ті, хто прийшов придбати ліки за гроші, побачивши чергу, йде в іншу аптеку. А ми, учасники програми, втрачаємо прибуток.

В той же час подібні програми в інших країнах, в країнах Європи, діють дещо по-іншому. Там аптеки — це не госпрозрахункові підприємства, не супермаркети, орієнтовані на прибуток від торгівлі, а заклади охорони здоров'я, яким держава доплачує за обслуговування пацієнтів — 15-19 євро за кожного пацієнта. Потрібно зробити програму “Доступні ліки” привабливішою для аптечних мереж. Можна підвищити торгову націнку до 25%, або запровадити доплату аптекам за обслуговування пацієнтів.

Звичайно, програма “Доступні ліки” - це пілотний проект, який дуже потрібен сьогодні величезній кількості людей з найпоширенішими захворюваннями. Минув лише місяць від початку роботи цієї програми, який виявив певні недоліки в її роботі. Але ми маємо надію, що уряд врахує зауваження як пацієнтів, так і аптечних мереж, і тоді програма запрацює, як годинник.