logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

“Доступні ліки” — доступні, але не безкоштовні

Новий Реєстр програми “Доступні ліки” суттєво не змінився: кількість МНН залишилася така ж, як і в попередньому Реєстрі, відношення безоплатних ліків до тих, за які потрібно доплатити, практично не змінилося. Обсяг імпортних ліків, які можна отримати згідно цієї програми безоплатно чи з доплатою, також змінився несуттєво. Що ж змінилося? Збільшилася кількість торгових назв препаратів. Про це генеральний директор КП “Фармація” Руслан Світлий повідомив в інтерв'ю телеканалу “NewsOne”.


— У новому Реєстрі за програмою “Доступні ліки” зберігається 21 МНН, залишилися ті ж нозології, які були — серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу і бронхіальна астма, єдине, що змінилося — зросла кількість торгових назв препаратів, в тому числі від вітчизняних виробників. Наприклад, у попередньому Реєстрі програми було 26 торгових назв препаратів з МНН “Бісопролол”, в новому Реєстрі їх вже 33, “Амлодипінів” було 24, а стало 34. Тобто, всі ті препарати, які були в попередньому Реєстрі, всі вони залишилися, а замість розширення номенклатури лікарських засобів, збільшили кількість копій майже кожного МНН.

Звичайно, що суспільство очікувало, що зросте кількість препаратів за діючою речовиною (понад ті 21 МНН, які були у першому Реєстрі), що буде розширено нозології, додадуться комбіновані форми препаратів — це б значно покращило можливості для призначення лікування. Але, на мою думку, розширення торгових назв препаратів теж має сенс: це дає більше можливостей хворим підібрати препарат, який буде максимально підходити їм і за ціною, і за дієвістю.

Але варто звернути увагу, що не всі ліки, які відпускаються за програмою “Доступні ліки”, безкоштовні. Безкоштовно можна отримати лише 31 препарат. В новому Реєстрі також змінено ціни: ціну, за якою аптека має купити препарат, за якою має відпустити його пацієнту, і суму доплати з боку пацієнта. Вибір цієї доплати — це саме прерогатива пацієнта, він обирає — взяти безкоштовний препарат, чи інший, за який потрібно доплатити, але який, можливо, саме йому більше підходить у плані дієвості. Сума доплати коливається від 1 копійки до майже 450 гривень.

Є препарати, які у попередньому Реєстрі відпускалися без доплати з боку пацієнта, а тепер за них потрібно доплатити, і їх кількість зросла. Наприклад, “Верошпірон” раніше був безкоштовний, а тепер сума доплати становить 19 гривень. І це викликає багато негативу з боку пацієнтів, який люди спрямовують проти фармацевтів, хоча останні на ціну не впливають — вони лише відпускають ліки.

У 2014 році закінчилась дія програми реімбурсації, за якою отримували ліки хворі на гіпертонію. Це була національна програма, яка показала високу ефективність. Там було багато імпортних препаратів, в тому числі і комбінованих, якими хворі лікувалися протягом кількох років. Люди підбирали собі препарати за цією програмою, лікувалися ними, звикли до них. Потім програма була припинена, і хворі почали ці ліки купувати за власні кошти. І от коли запустили нову програму реімбурсації, ті препарати до неї не увійшли. Це не так просто — підібрати препарат, який допомагає конкретній людині. З 15 лікарських засобів може підійти лише один. У програмі по гіпертонії, яка нині, на жаль, не діє, ці препарати були, а у новій програмі реімбурсації їх немає.

Приблизно 30% препаратів у новому Реєстрі “Доступних ліків” — імпортні. Але чи будуть вони в аптеках — це ще питання, адже з попереднього Реєстру 35% препаратів так і не надійшли на ринок. Аптеки — це лише оператори ринку, ми замовляємо ліки, але не можемо контролювати їх поставки. При цьому виробники підписали угоди з МОЗ щодо участі в програмі “Доступні ліки”, свідомо пішли на вказані у ній ціни. Поки ж залишається одним з головних недоліків цієї програми дуже велика дефектура препаратів: близько 30% лікарських засобів за цією програмою нам не відпускають виробники. І тут потрібне втручання Міністерства охорони здоров'я: стимулювати виробників збільшити випуск найбільш затребуваних препаратів, розширити виробничі потужності, щоб задовольнити попит, який зріс у рази.

За три місяці роботи за програмою “Доступні ліки” у місті Києві лише аптечна мережа КП “Фармація” забезпечила понад 200 тисяч рецептів. Це багато. У Києві за цією програмою працює 277 аптечних закладів — саме така кількість аптек підписала угоди. Але по факту ліки відпускають лише комунальні аптеки, комерційні можуть відпускати, а можуть і не відпускати. Те ж саме стосується й виробників, тому потрібно з ними працювати в плані виконання взятих зобов'язань.

Прогнозувалося, що МОЗ запровадить новий Реєстр з 1 серпня 2017 року, але Наказ №856 вийшов 26 липня. Він скасував дію попереднього Реєстру за програмою “Доступні ліки”, і запровадив новий Реєстр. Тому деякі аптечні мережі в регіонах нашої держави призупинили дію цієї урядової програми, оскільки їм потрібен деякий час для налаштування доставки, для оновлення програмного забезпечення і т.д. А оскільки Наказ №856 набув чинності 26 липня, аптеки не можуть відпускати ліки за старим Реєстром, бо там зовсім інші ціни, тому витрачені на їх закупівлю кошти аптекам не компенсують.

Що стосується цін на препарати, то вони зросли порівняно з попереднім Реєстром. Програма працює таким чином, що людина сама обирає собі препарат: лікар вказує по суті діючу речовину, а вже в аптеці пацієнт сам обирає лікарський засіб з цією речовиною, обирає за виробником, ціною, сумою доплати. Це все займає час провізора, який надає інформацію про наявність препаратів, ціну, суму доплати. Крім того, провізор має перевірити правильність виписаного рецепту, адже за неправильно оформлений рецепт аптека не зможе отримати компенсацію. Потім він має провести розрахунково-касове обслуговування. Все це займає його робочий час — від 10 хвилин на одного пацієнта. А вартість обслуговування програмою “Доступні ліки” не закладена. Ще один мінус для аптеки — дуже низька торговельна націнка. Це робить цю програму економічно не вигідною для аптек, адже вони втрачають прибуток, в тому числі і через великі черги. З іншого боку, людина вистояла чергу, а біля каси вона дізнається, що за препарат, який вона чотири місяці отримувала безкоштовно, потрібно доплатити 19 гривень. Звичайно, що вона не зрадіє. Тому пацієнти, вочевидь, будуть невдоволені. Те ж саме нині відбувається з інсулінами: люди роками їх отримували безкоштовно, а тепер за інсуліни потрібно доплачувати, оскільки їх також відпускають за програмою реімбурсації.

Звичайно, що “Доступні ліки” — це пілотний проект, і він поки що недосконалий. Втім, я вірю, що незабаром всі недоліки усунуть, і ця програма працюватиме належним чином.