logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Екстемпоральні ліки — ваші здоров'я та краса

Напевно, сьогодні вже ні для кого не секрет, що мережа аптек КП “Фармація” - одна з небагатьох на фармацевтичному ринку України, яка пропонує населенню послуги з виготовлення екстемпоральних ліків. Нині 43 наші аптеки входять до невеликої когорти обраних, хто за рецептами лікарів виготовляє лікарські препарати індивідуального призначення у спеціально облаштованих приміщеннях аптек. На жаль, кількість спеціалізованих аптек, які виготовляють екстемпоральні ліки, в Україні щороку зменшується. Втім, якість ліків, які можна замовити в аптеках “Фармації”, десятиліттями зберігається на високому рівні.
Виробництво лікарських засобів в умовах аптеки провадиться на підставі відповідних ліцензій. Всі ліки в аптеках мережі виготовляються з якісних діючих та допоміжних речовин, фасуються у спеціальну упаковку — все відповідно до вимог технологічних інструкцій, Державної Фармакопеї України та інших аналітично-нормативних документів. Обов'язковим також є внутрішній контроль якості виготовлених в аптеці ліків, оскільки висока якість продукції аптек “Фармації” - це життєве кредо підприємства.

Варто зауважити, що незважаючи на велику кількість фармацевтичних виробництв в Україні та чималу долю імпорту лікарських препаратів з-закордону, екстемпоральні ліки не втрачають попиту. Це пояснюється тим, що існує велика потреба в лікарських засобах за індивідуальним рецептом, є чимала кількість ліків, які можна виготовити лише в аптеці, оскільки вони мають короткий термін зберігання, а також тим, що значна частина екстемпоральних ліків не цікавить промислових виробників через малі об'єми їх замовлення.

Нині серед ліків аптечного виробництва найбільшим попитом користуються розчини для ін'єкцій та інші стерильні розчини в спеціальних контейнерах, розчини для зовнішнього та внутрішнього застосування, очні та назальні краплі, ліки для новонароджених, мазі, порошки та гомеопатичні препарати. Щодо останніх, то на базі аптеки №12 КП “Фармація” діє повноцінне виробництво, яке забезпечує гомеопатичними препаратами не лише потреби киян, але й жителів інших регіонів України.

Світ аптечного виробництва ліків — це дійсно щось із галузі надзвичайного. Святая святих цього світу - асистентська лабораторія, де безпосередньо виготовляють лікарські засоби, - викликає у образній пам'яті спогади про діяльність алхіміків, оспіваних у творах класиків. Безліч спеціальних приладів, інструментів, ємностей із субстанціями та реактивами, над якими асистент провізора здійснює відомі лише йому загадкові дії, результатом яких є прописаний у рецепті лікарський засіб.

Візьмемо до прикладу, аптеку №7. Основну частку екстемпоральних ліків цієї аптеки становлять порошки на замовлення психоневрологічного диспансеру та Інституту нейрохірургії — на день спеціалісти аптеки мають виготовити та розфасувати близько 700 доз порошків. “Такі ліки виготовляються в умовах аптек “Фармації”, оскільки фармацевтичні підприємства України практично не працюють із психотропними препаратами, - пояснює асистент провізора Валентина Стаховська. - А ми маємо відповідні ліцензії на роботу з цими речовинами, на них є стале замовлення, і для наших лікувальних закладів це дешевше, аніж закуповувати імпортні препарати”.
Щодо решти препаратів, то у цій аптеці виготовляють переважно ліки зовнішнього застосування. Найчастіше це препарати від демодекозу та інших уражень шкіри. Також тут виготовляють свічки для малюків, креми та мазі тощо.Чимало замовляють крапель та мазей від нежиті, заспокійливих препаратів.

Не менш цікавим від процесу виготовлення екстемпоральних ліків є їх призначення. Наприклад, на замовлення лікувального косметологічного центру “Інститут краси” аптека №7 виготовляє велику кількість косметичних засобів, призначених для лікування різноманітних захворювань та виправлення недоліків шкіри. За рецептами дерматологів Інституту краси тут виготовляють мазі із вмістом дьогтю, тимолу, трояндової олії, нафталанської нафти тощо; маски і живильні креми для сухої та пудри для жирної шкіри; настоянки для росту та покращення стану волосся і багато іншого. Крім того, кожне замовлення Інституту краси містить і спеціальне мило — за один раз спеціалісти аптеки №7 виготовляють до 3 кілограмів (!) косметичного мила.
Аптеку №99 КП “Фармація”, яка також виготовляє екстемпоральні ліки, можна назвати універсальною, оскільки тут готують як стерильні, так і нестерильні препарати. Серед замовників аптеки — пацієнти, що проживають у Солом'янському районі столиці, а також понад 20 лікарень, інститутів, приватних клінік та інших лікувальних закладів різних форм власності з Києва та області, серед яких Інститут хірургії та трансплантології ім.Шалімова, Охматдит, перинатальний центр, Центр мікрохірургії ока, медичні центри “Ілая” та “Ісіда” і т.д.

Серед замовлень на виготовлення ліків в умовах цієї аптеки — розчини для ін'єкцій та інші стерильні розчини, як, наприклад, розчин глюкози чи розчин хлориду кальцію; розчини для новонароджених; краплі — наприклад, розчин протарголу чи розчин рибофлавіну; мікстури і розчини для внутрішнього застосування: мікстура Кватера, мікстура Павлова і т.д.; порошки для дітей та дорослих індивідуального призначення; м'які лікарські форми за рецептом лікаря.
Всі спеціалісти, які займаються аптечним виготовленням ліків, працюють у нашій мережі вже по кількадесят років. Вони відзначають, що за останні роки в Україні значно зросло промислове виробництво ліків. Зокрема, це стосується ліків від серцево-судинних захворювань, різноманітних алергій та розладів, що вагомо зменшило частку виробництва екстемпоральних ліків. Крім того, дещо знизилася кількість замовлень на екстемпоральні ліки через недостатнє фінансування лікувальних закладів, а обмеженість у коштах часто змушує і самих пацієнтів відмовлятися від ліків за прописаним рецептом лікаря.

Однак все це жодним чином не зменшило популярності ліків “ручної роботи”. Адже саме екстемпоральні ліки дають можливість підібрати найбільш точне дозування діючої речовини для кожного конкретного пацієнта, зважаючи на його вік, масу, індивідуальну реакцію на препарати тощо. Такі ліки мають обмежений термін придатності, але вони й не містять стабілізаторів, консервантів, барвників та інших домішок, що має неабияке значення для здоров'я дітей, літніх людей та пацієнтів із хронічними захворюваннями й алергічними реакціями. Крім того, чи не найголовнішою перевагою екстемпоральних ліків є їх гарантована якість, оскільки аптеки КП “Фармація” відповідають за якість власної продукції, а фальсифікація ліків за індивідуальним рецептом виключена.