logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Як придбати якісні ліки та не переплатити

Про недоліки самолікування не лише для здоров'я, а й для гаманця генеральний директор КП “Фармація” Руслан Світлий розповів в інтерв'ю телеканалу “Інтер”.


Головна проблема у боротьбі з різними захворюваннями — це самолікування. Люди не розуміють, чи потрібно купувати ті чи інші ліки. Коли людина не йде до лікаря, вона витрачає значно більше коштів на лікування: під впливом реклами люди схильні купувати більше ліків, причому переважно для усунення симптомів, а не для того, аби вилікуватися. При цьому методи профілактики у нас досі не користуються попитом, хоча та ж вакцинація може убезпечити якщо не від захворювання взагалі, то принаймні полегшить стан та усуне ускладнення. А ускладнення змушують витрачати зайві кошти, або й взагалі можуть призвести до летальних випадків — цього року, наприклад, вже є підтверджений випадок смерті від грипу.

Якщо з'явилися перші симптоми грипу чи ГРВІ, і людина звернулася до лікаря, лікування обійдеться трохи більше ніж 300 гривень. Самолікування коштуватиме утричі дорожче: людина купує те, що на її думку може допомогти. Крім того, досить часто люди купують антибіотики, які не впливають на вірус грипу, а їх безконтрольне вживання може погіршити стан хворого та викликати антибіотикорезистентність, і коли лікування дійсно потребуватиме вживання антибіотиків, а вони не будуть допомагати через звикання.

Часом можна почути скарги від пацієнтів, що ліки не допомагають. В Україні дійсно є проблема з тим, що ліки сумнівної якості потрапляють на прилавки деяких аптек. Найперше, проблема у тому, що державний регулятор — Держлікслужба, яка мала контролювати якість лікарських засобів, довгий час не перевіряла аптеки через мораторій. На сьогодні мораторій знято, але повноцінні перевірки не проводяться через необхідність повідомляти завчасно про таку перевірку. Фактично аптеки працюють так, як дозволяє совість їх власників. І часті звіти Служби Безпеки України про виявлення фальсифікату лікарських засобів та торгівлю такими ліками свідчать, що у цій сфері є зловживання. Контроль за якістю ліків та перевірка роботи у цьому напрямі аптек — це прерогатива Державної служби з лікарських засобів та контролю за наркотиками, і вона повинна мати відповідні важелі впливу.

З іншого боку, препарат може не допомогти з іншої причини. Лікар призначає лікарський засіб з урахуванням багатьох чинників. Кожен препарат має хімічну еквівалентність, біоеквівалентність і т.д. Засоби з однією і тією ж діючою речовиною можуть по-різному впливати на організм різних людей. Лікар на основі огляду, аналізів тощо підбирає людині індивідуальне лікування, призначає ліки, які допоможуть саме цій людині. Тож аби не переплачувати за ліки, варто звертатися до лікаря, а не займатися самолікуванням, встановлюючи собі діагноз через рекламні ролики на телебаченні. Останнім часом багато людей переважно літнього віку частіше купують препарати від артритів та артрозів, рекламою яких заповнені радіо та телеефіри. А вони не допомагають, хоч і коштують дорого. Це вікові захворювання, для яких потрібно підібрати індивідуальне лікування, і це може зробити лише лікар.

Для того, аби пацієнти аптек КП “Фармація” могли купувати лише якісні ліки, на підприємстві запроваджено потрійний контроль. Звичайно, це дорого, але це дозволяє убезпечити наших споживачів від неякісної та сумнівної продукції. Ми укладаємо прямі контракти з виробниками та офіційними дистриб'юторами, а також проводимо потрійний вхідний контроль якості всієї продукції. Товар надходить на аптечну базу, де спеціалісти проводять візуальний контроль упаковки, перевіряють відповідність серії та номеру партії на упаковці та в сертифікаті якості (який є в базі на кожен товар), а потім товар проходить перевірку в аптеці уповноваженою особою з якості. Аптеки, які турбуються про своїх пацієнтів, також перевіряють якість ліків на своїх полицях, адже це — їх репутація. Звичайно, утримувати і обслуговувати склад досить дорого. Але в КП “Фармація” так склалося традиційно, що ми маємо забезпечувати стратегічний резерв міста, з іншого боку — це гарантія якості лікарських засобів, їх відповідального зберігання, і — робочі місця.

Що стосується протермінованих препаратів — в кращому випадку виробник повинен забрати всю серію таких ліків. В гіршому випадку ця серія кудись зникає — є імовірність, що вона з'явиться на полицях аптек, які не дбають про якість ліків та власну репутацію. Втім, частіше виробники та мережі аптек передають такі ліки підприємствам, які мають ліцензію на утилізацію речовин цього класу безпеки.

Донедавна Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками планувала запровадити QR-кодування всієї фармацевтичної продукції. На жаль, через звільнення голови Держлікслужби Н.Я.Гудзь проект з QR-кодування ліків скоріше за все зійде нанівець. А такий крок міг би убезпечити всіх споживачів лікарських засобів від неякісної продукції: досить лише навести смартфон на QR-код на упаковці і можна одразу побачити серію, номер партії, дату виробництва та ввезення в Україну цього препарату. Таким чином можна було б простежити будь-який препарат від заводу, митниці аж до утилізації. Це б не лише убезпечило пацієнтів від підробок та ліків, у яких вийшов термін придатності, але й дало б можливість контролювати їх якість державному регулятору та правоохоронним органам.