logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Новий реєстр програми “Доступні ліки”

Наказом МОЗ №856 від 26 липня 2017 року затверджено новий Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню. Наскільки відчутно зміниться забезпечення населення ліками за урядовою програмою “Доступні ліки”?


Аналіз Реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, показує, що змінився він не суттєво. Кількість нозологій не збільшилася — поки що програма “Доступні ліки”, як і раніше, працює на забезпечення доступними за ціною ліками хворих на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Збільшилася кількість торгових назв препаратів, в той час як кількість МНН (МНН — міжнародна непатентована назва) не змінилася. Не увійшли до оновленого Реєстру і комбіновані препарати, на чому наполягали пацієнтські організації.

Оновлений Реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, містить 199 торгових назв препаратів, з яких 76 —іноземного виробництва (нагадаємо, що попередній Реєстр містив 48 імпортних лікарських засобів). Загалом до програми “Доступні ліки” у липні долучилися 16 країн (раніше було 14) — додалися виробники зі Швейцарії, Словацької Республіки, Македонії та Швеції, однак відтепер в Реєстрі немає ліків з Греції та Румунії. Щодо обсягу ліків іноземного виробництва, то найбільше лікарських засобів поставлятимуть: Індія — 13 торгових назв, Угорщина та Німеччина — по 10 торгових назв.

Що стосується вартості ліків оновленого Реєстру, то 31 препарат пацієнти можуть отримати за рецептом без доплати з власного гаманця, в тому числі й 6 імпортних препаратів. За решту ліків потрібно буде доплатити — від 1 копійки за вітчизняний “Аміодарон” до 449 гривень за ірландський “Беклометазон” (найбільша сума доплати). Разом з тим, один з найдорожчих препаратів Реєстру, які будуть відпускатися безоплатно, - це “Будесонід” іспанського виробництва, роздрібна ціна якого визначена на рівні 852,95 грн. Це — найдорожчий препарат у новому Реєстрі.

Як і в попередньому Реєстрі, найбільше ліків передбачено для хворих на серцево-судинні захворювання — всього 160 препаратів, з них 79 - від гіпертонії. Для хворих на цукровий діабет ІІ типу передбачено 29 препаратів за 2 МНН, для хворих на бронхіальну астму — 10 лікарських засобів за 3 МНН.

У розрізі торгових назв препаратів оновленого Реєстру значно більше стало лікарських засобів з діючою речовиною “Амлодипін” - їх кількість зросла на 8 препаратів, на 7 збільшилася кількість ліків з діючою речовиною “Бісопролол”, на 4 зросла кількість препаратів з МНН “Метформін”. Лише кількість лікарських засобів з діючою речовиною “Сальбутамол” зменшилася на одиницю — інгалятори від українського ТОВ “Мікрофарм” не увійшли до нового Реєстру.

На сьогодні до участі в програмі “Доступні ліки” за офіційною інформацією КМДА долучилися 25 аптечних мереж столиці, а це 277 аптечних закладів, 57 з яких — комунального підприємства “Фармація”. Тож можна сказати, що у Києві “Доступні ліки” можна отримати не лише в кожному районі, але й, напевно, в кожному кварталі. Насамкінець залишається лише висловити сподівання, що пацієнти надалі ставитимуться зрозумінням до того, що за певні лікарські засоби з Реєстру потрібно доплачувати, адже це передбачено умовами програми “Доступні ліки”.