logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Особливості функціонування ринку лікарських засобів

Генеральний директор КП “Фармація” Руслан Світлий в інтерв'ю “24 каналу” розповів про тенденції ціноутворення та особливості функціонування ринку фармацевтичних засобів в Україні.


- Насамперед хочу зазначити, що жодних передумов для підвищення цін на ліки в аптечних мережах на разі немає. Всі подорожчання лікарських засобів, які могли б мали місце, можуть бути пов'язані з відчутним коливанням курсу валюти, зміною відсоткової ставки ПДВ чи ввізного мита. Оскільки ці показники стабільні, нічого не змінилося, то й для здорожчання ліків в аптеках причин немає. Може, звичайно, бути сезонне підвищення цін на ліки, але воно настільки несуттєве, що пацієнти його не відчують. Підстав для більш відчутного підвищення цін на ліки немає.

Втім, окрім цін, є один момент, який відчутно цікавить населення — ми це помічаємо в першу чергу, оскільки люди звертаються до нас за роз'ясненнями, або ж зі скаргами. З'явилися нововведення у забезпеченні ліками постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ця пільгова категорія населення отримувала ліки безоплатно згідно Постанови КМУ №1303 від 17.08.1998 р. Зараз Мінсоцполітики затверджено новий порядок відшкодування чорнобильцям витрат на лікування, згідно якого пацієнт може отримати відшкодування від держави через громадську організацію. Звичайно, що для тих, хто користувався пільговими рецептами на отримання ліків за Постановою №1303, будь-які зміни викликають стурбованість: чи не вилучать тепер чорнобильців з цієї Постанови? Звичайно, про будь-які зміни чи відміну цієї Постанови поки не йдеться, хоча й незрозуміло, чому кошти будуть передавати через громадську організацію і як це працюватиме на практиці.

Важливою проблемою на ринку фармпрепаратів є наявність фальсифікату у роздрібній мережі. Мораторій на перевірки відкриває можливості для зловживань, якими користуються недобросовісні оператори ринку. Практично щодня з'являються повідомлення про затримання СБУ партій підроблених ліків, - і це лише ті, які були виявлені. Дуже прикро, але на ринку дійсно багато підробок. Мене підтримають мої колеги, якщо я скажу, що при середній націнці на ліки у 23-24% аптечна мережа, в якій менше 10 аптек, буде збитковою. Проте зараз є багато поодиноких аптек, які якимось чином не лише виживають в умовах жорсткої конкуренції, але ще й непогано заробляють. І отут виникає питання: за рахунок чого вони заробляють? Адже вони не мають тих пільгових умов, які дистриб'ютори надають великим аптечним мережам.

Мораторій на перевірки аптек, які є закладами охорони здоров'я, ставить під загрозу життя і здоров'я людей. Адже фальшують саме найбільш вживані препарати: це ліки для дітей, препарати від гіпертонії і т.д. І одне діло, коли там немає нічого шкідливого, але те, що в підроблених ліках немає й діючої речовини... А якщо це засіб від температури? Що буде з дитиною, в якої висока температура, від такого препарату? Тому я переконаний, що аптеки все ж повинні бути під постійним контролем державного регулятора — Держлікслужби України.

У розрізі виробництва ліків можна сказати, що на нашому ринку приблизно 60% лікарських засобів вироблені в Україні. Наші виробники мають чималі потужності, вони працюють за сертифікатами GMP, тому можна з впевненістю стверджувати, що вони виробляють ліки високої якості. Трапляється, що ліки певного виробника не всім підходять — це залежить від індивідуальних особливостей організму кожної окремої людини. Комусь підходить вітчизняний препарат, комусь — імпортний. При тому, що обидва можуть мати однаковий склад. Зріз наших продажів свідчить про те, що саме вітчизняні препарати користуються великим попитом, - звичайно, що тут не останню роль відіграє ціна, але українські ліки не менш дієві, ніж ліки іноземних виробників. Крім того, ліки українського виробництва користуються попитом не лише в Україні — наші заводи експортують фармацевтичну продукцію до 60 країн світу.

Висока якість ліків українського виробництва і їх порівняно невисока ціна сприяє зростанню попиту, тому український фармацевтичний ринок розвивається, відкриваються нові виробничі потужності. Разом з тим, наш виробник на рівних конкурує з іноземними компаніями, беручи участь у тендерних закупівлях: там теж головну роль відіграє якість ліків, хоча й ціна також має неабияке значення.

Якщо говорити про успішно реалізовані ініціативи Київської міської державної адміністрації та Київського міського голови, то не можна обійти увагою рамкові угоди. Нині в Києві реалізується пілотний проект по рамкових угодах. Це означає, що були проведені масштабні тендерні торги на 3 роки, і компанії, які виграли ці торги, постачають лікарські засоби та вироби медичного призначення в столичні лікарні. Це передовий європейський досвід, реалізований в Україні за прикладом Австрії. Особливість рамкових угод в тому, що головний лікар лікувального закладу отримує не кошти, а препарати. Це повністю унеможливлює будь-які зловживання, суттєво економить бюджетні кошти, оскільки постачальник не може змінювати ціну за цими рамковими угодами. При тому, що ціну визначає Міністерство охорони здоров'я. Це дало можливість повністю забезпечити лікувальні заклади необхідними ліками та медзасобами, а економія коштів виявилася такою вагомою, що бюджет на кінець минулого року вийшов з профіцитом. Саме тому європейські партнери нашої держави вже назвали цей пілотний проект одним із найефективніших в Україні.