logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Пацієнт повинен мати право вибору ліків

Генеральний директор КП “Фармація” Руслан Світлий в інтерв'ю телеканалу “1+1” розповів, що чекає фармацевтичний ринок внаслідок останніх рішень Уряду щодо регуляції цін на лікарські засоби та запровадження реімбурсації.


- На сьогоднішній день чинні постанови Уряду про референтні ціни та про запровадження реімбурсації не залишають можливості операторам фармацевтичного ринку продавати оригінальні препарати. Тому всі препарати, які коштують дорожче затверджених Урядом референтних цін, зникли з полиць аптек.

Вчора був перший день дії Постанови №862. Ми її виконуємо, тому в наших аптеках нині немає ліків з переліку цієї Постанови дорожчих, ніж це рекомендовано Урядом. Дистриб'ютори також виконують положення цієї Постанови, а тому вони не поставляють дорожчі, тобто, оригінальні препарати до України. Навіть незважаючи на те, що попит населення на такі ліки не змінився.

Розуміючи це, Уряд відтермінував дію цієї Постанови на два місяці — до квітня. Поки ці зміни наберуть чинності, тобто будуть опубліковані, мине ще якийсь час. Чи почнуть ці препарати знову завозити та продавати в аптеках протягом цих двох місяців? Я так не вважаю. Сенсу дистриб'юторам завозити імпортні оригінальні препарати немає, тому буде розпродаватися те, що залишилось. Наше підприємство закуповувати ці препарати також не буде, будемо розпродавати те, що залишилося, щоб через два місяці знову не мати залишків. Звичайно, така регуляція ринку призведе до дефіциту, до вимивання з нього життєво важливих препаратів, до активізації чорного ринку, який наповнений фальсифікатом.

Думаю, що висловлю сподівання всіх операторів ринку, якщо скажу, що ми маємо надію на те, що Уряд змінить підхід до ціноутворення, і ми будемо працювати так, як працює ринок у референтних країнах, у яких ця система вже діє роками. Вона працює чітко, прозоро і зрозуміло. Наприклад, людина має 10 гривень. Вона приходить до аптеки, де держава дає їй можливість придбати за цю суму необхідні ліки — свого чи іншого виробника, але це буде більш дешевий генерик. А людина, яка має можливість купувати більш дорогий оригінальний препарат, яким вона лікується вже тривалий час, купує його за 40-50 гривень. Але держава їй гарантовано компенсує ці 10 гривень. І хоч за тисячу гривень купуй собі препарат, але ти маєш вибір: взяти генерик за 10 гривень, який тобі оплатить держава, чи оригінальний препарат за власні кошти з частковою компенсацією від держави.

Так система працює у всіх країнах, у тому числі, референтних. Чому у нас це має бути по-іншому, — ніхто не розуміє. В жодній цивілізованій країні світу немає такого, щоб людину позбавляли права придбати дорожчий препарат, якщо вона може собі це дозволити. Якщо до цієї Постанови не буде внесено змін, людям, які лікувалися і хочуть і надалі лікуватися оригінальними препаратами, доведеться їх купувати за кордоном.

Адже аптека не має права продавати деякі препарати, наприклад, від серцево-судинних захворювань, дорожче, скажімо, 60 гривень. Оригінальний препарат з тією ж діючою речовиною коштує в Україні 180 гривень і вище. Дистриб'ютор повинен продати його аптеці не дорожче 60 гривень, тоді як він у всьому світі коштує від 140-150 гривень (якщо перевести по курсу).

У додатку до Постанови №862 є вимога знизити ціни на деякі ліки на 400% або й на 2000%. Якщо препарат коштував у роздрібній мережі 132,81 грн. (це середня ціна по Києву), то держава вимагає його ціни в межах 24 гривень. Це ціна на препарати з цією діючою речовиною. А якщо це імпортні ліки? І при цьому, має щось заробити дистриб'ютор, який ці ліки привезе в Україну, має заробити аптека, якій потрібно платити своїм працівникам. Яка має бути ціна цього препарату на вході в Україну? Гривень 15-16. Зауважте, це — імпортний, брендовий, оригінальний препарат. Про що мова?.. Пів-євро? Такі ліки в Європі не коштують 50 євроцентів.

Система референтних цін та реімбурсації, тобто компенсації вартості ліків державою, повинна запрацювати одночасно. В ідеалі людина повинна прийти до аптеки з рецептом лікаря, де вказано діючу речовину. Фармацевт пропонує за цим рецептом недорогий генерик, скажімо, за 60 гривень, які повністю компенсує держава, і оригінальний препарат, наприклад, вартістю 160 гривень. Людина має вибір. Держава не повинна цього вибору позбавляти.

Зараз є величезна загроза тому, що велика кількість життєво важливих ліків просто зникне з продажу. Наприклад, препарати від астми в Україні не виробляються. Вони коштують дорого, але й цього може не бути на ринку. А це ліки, які життєво необхідні хворим на астму. Нам їх пропонують продавати в 5-6 разів дешевше. Виробник не буде продавати в Україні свій оригінальний препарат, який пройшов вартісні клінічні випробування, собі у збиток. Його просто не будуть завозити.

Для нас таке обмеження — це велика проблема. Так, ми прибрали з полиць наших аптек ліки, які дорожчі від референтних. Тепер знову їх повернемо і будемо продавати залишки, поки маємо на це час. Але наше підприємство формує стратегічні запаси міста Києва. Ми можемо протягом двох годин всі лікарні столиці забезпечити усім необхідним. Тому для нас такі обмеження продажів несуть велику загрозу.

Сьогодні обмежити аптеки у реалізації ліків — це не те рішення, яке дозволить знизити ціни на ліки. Адже не аптеки ці ліки завозять в країну, а ціни на ліки й так регульовані — більше ніж наполовину ліків аптеки націнюють не більше 25%. Потрібно дивитися значно глибше. Логічно, що дистриб'ютори закладають в ціну імпорту всі ризики, які для них є в українській економіці, в тому числі коливання курсу національної валюти. Це одна з причин, чому ми маємо такі ціни на вході в Україну. Мені відомо, що Держлікслужба вже напрацювала ряд документів, які дозволять частково вирішити цінову проблему. Але ці документи і досі чекають розгляду в Міністерстві охорони здоров'я.

Ми можемо лише сподіватися, що операторам ринку, пацієнтським і громадським організаціям вдалося достукатися до Міністерства охорони здоров'я, і Уряд за ці два місяці внесе необхідні зміни до Постанови про референтні ціни та приведе законодавство до відповідності з обраними референтними країнами.