logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Референтні ціни і дефіцит ліків

Дію Постанови №862 про встановлення референтних цін на ліки відтерміновано до 1 квітня. Однак, аптечні мережі не роблять нових закупівель імпортних ліків, які не вписуються у визначені державою референтні ціни, а дистриб'ютори не завозять ці ліки в Україну. Генеральний директор КП “Фармація” Руслан Світлий в інтерв'ю телеканалу “1+1” пояснив ситуацію, що склалася на фармацевтичному ринку:


- Є Постанова №862, яка рекомендує розпродати всі залишки ліків, закуплених за старими цінами, до 1 лютого. Частину ліків аптеки встигли продати, частину відправили назад дистриб'юторам. Замовляти ліки знову дистриб'ютор не поспішає, бо ця Постанова діє, хоч термін реалізації ліків за старими цінами і продовжили до 1 квітня. Справа в тому,що замовити ліки для дистриб'ютора теж не так просто. Це формування об'ємів, квоти у заводу-виробника. Звичайно, що дистриб'ютор зволікає із замовленням, бо у визначені референтні ціни не вписуються практично всі імпортні препарати.

Нині дія цієї Постанови відтермінована, однак ні дистриб'ютори, ні аптечні мережі не мають чітких правил гри, запропонованих Урядом. Аптечні мережі розпродають те, що залишилося у них на складі. Дистриб'ютори відпускають аптекам ті препарати, які у них залишилися. Але нових поставок в Україну немає. Тому за 2-3 тижні з аптечних мереж вимиються і ті залишки, що є.

Поки на законодавчому рівні не буде закріплено чітких правил гри, я вважаю, ніхто ніяких кроків робити не буде. Ліки завозитися не будуть, і аптечні мережі їх закуповувати не будуть, бо вони ризикують їх вчасно не продати. А що ми отримаємо першого квітня — ніхто не розуміє.

Офіційний реєстр з цінами на ліки, які аптечні мережі повинні були розпродати до 1 лютого, ми отримали 25 січня. Багато препаратів з цієї Постанови дійсно можна замінити вітчизняними аналогами. Але комусь вони підходять, а комусь ні. На жаль, не всі аналоги імпортних препаратів виробляються в Україні. Є лікарські засоби, наприклад, від астми, які у нас взагалі не виробляються. А референтний коридор на ці ліки нижчий, ніж ввізна ціна на них. І якщо людина користується імпортним препаратом 10-15 років, перейти на вітчизняний аналог, який коштує дешевше, неможливо. Це питання біоеквівалентності: ліки, що мають однакову діючу речовину, не завжди мають однаковий вплив на організм людини. Інакше ми б купували виключно вітчизняні аналоги, а не імпортні ліки. Чому оригінальні препарати користуються таким попитом? Тому що вони людям підходять, вони допомагають. Адже кожна людина підбирає собі препарат індивідуально і лікується ним десятки років. Перехідна аналоговий препарат, хай він буде значно дешевший, може негативно позначитися на її здоров'ї.

Ми змушені виконувати постанови Уряду. Але кількість дзвінків зі скаргами на відсутність ліків зростає з кожним днем. Ми сьогодні робимо все від нас залежне, аби люди отримали свої ліки. А що буде завтра — прогнозувати важко. Хворим потрібні ліки, вони не хочуть вникати в суть нововведень Міністерства охорони здоров'я.

Референтна ціна на ліки у розумінні тих країн, які були обрані МОЗ як референтні, — це ціна, яку компенсує держава. А не відпускна ціна для аптек, яку встановлює держава. Якщо я не можу купити ліки за 10 гривень — мені їх надає держава. Якщо я можу купити за 100 гривень, то я сплачую 90, а 10 мені компенсує держава. Так це працює у всьому світі. Поки ж ми можемо лише надіятися, що у нас буде так, як у цих п'яти референтних країнах. Якщо до Постанови №862 буде внесено зміни, які дозволять продавати і дешевші, і дорожчі ліки, - тоді дистриб'ютори будуть їх завозити, і все буде працювати злагоджено. Препарат, який коштує у нас 400 гривень, а в референтних країнах 300 гривень, не може коштувати в аптеці 60 гривень, як того сьогодні вимагає МОЗ. І це також треба брати до уваги.