logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Результати роботи програми “Доступні ліки” у м.Київ

У квітні поточного року в Україні стартувала урядова програма “Доступні ліки”, спрямована на забезпечення доступними за ціною ліками хворих на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Одним з перших в державі у цю програму включилося комунальне підприємство “Фармація”, яке виконує функції соціальних аптек у місті Київ. Минуло вже більше місяця роботи КП “Фармація” за цією програмою, і можна підвести перші підсумки.Програма “Доступні ліки” - це можливість для незаможних громадян отримати необхідне лікування від найпоширеніших захворювань, які негативно впливають на якість їх життя, провокують ускладнення для здоров'я та можуть призвести до передчасної смерті. Крім того, важливим ефектом від впровадження цієї програми передбачають відмову пацієнтів від самолікування.

Асортимент лікарських засобів, який увійшов у перелік торгових назв програми, підібрано відповідно до поширеності хвороб та смертності, галузевих стандартів у лікуванні найпоширеніших захворювань. Всього до переліку включено 157 торгових назв препаратів за 21 міжнародною непатентованою назвою. Згідно програми розпорядниками коштів у столиці є районні управління охорони здоров'я.

Варто зауважити, що за даними КП “Фармація” у столиці урядова програма користується значним попитом. Комунальне підприємство перше і поки що єдине у Києві, хто підписав угоду про участь в цій урядовій програмі. Визначено 57 аптек і 1 аптечний пункт для відпуску лікарських засобів за програмою “Доступні ліки”, аби жителі всіх районів столиці могли зручно отримати свої ліки поблизу лікувального закладу чи недалеко від дому.


Лише за перші два тижні роботи за цією програмою 58 комунальних аптек Києва, які долучилися до неї, відпустили ліків за понад 26 тисячами рецептів. За місяць роботи аптеки КП “Фармація” відпустили ліків за 70 512 рецептами, що майже удвічі більше, ніж відпущено в цілому у Вінницькій (40 тисяч рецептів), Запорізькій (47 тисяч рецептів) і Полтавській (45 тисяч рецептів) областях (за даними “Урядового порталу”). Загальна сума, на яку в Києві комунальні аптеки відпустили ліки за програмою, склала понад 3,023 млн гривень з виділених для столиці 37 млн гривень. Враховуючи передбачені Урядом додаткові кошти, прогнозують, що коштів на цю програму має вистачити до кінця року.

Найактивніше спрацювали лікувально-профілактичні установи (ЛПУ), підпорядковані Управлінню охорони здоров'я Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації, де відпущено ліків за 10 867 рецептами на загальну суму 474 456,88 гривень.

за 10 061 рецептами ЛПУ Деснянського РУОЗ відпущено ліки на суму 406 383,95 грн.;

Святошинського РУОЗ - за 8 162 рецептами на суму 354 875,07 грн.;

Оболонського РУОЗ - за 8 118 рецептами на суму 373 136,29 грн.;

Дарницького РУОЗ - за 7 688 рецептами на суму 335 574,47 грн.;

Голосіївського РУОЗ - за 7 310 рецептами на суму 295 792,35 грн.;

Шевченківського РУОЗ - за 6 687 рецептами на суму 291 697,28 грн.;

Солом'янського РУОЗ - за 6 079 рецептами на суму 247 324,56 грн.;

Подільського РУОЗ - за 3 700 рецептами на суму 149 123,38 грн.;

Печерського РУОЗ - за 1 839 рецептами на суму 95 109,39 грн.

Серед лікувально-профілактичних установ пальма першості з виписки рецептів за програмою “Доступні ліки” належить КНП "Центр ПМС допомоги №1" Оболонського району м.Київ, де пацієнти отримали ліки за 5 972 рецептами на загальну суму 282 269,48 грн.

Серед аптек КП “Фармація” найбільше лікарських засобів за програмою “Доступні ліки” відпущено аптекою №31, яка розташована у Голосіївському районі столиці, де пацієнти отримали ліки за 2 954 рецептами на загальну суму 116 960,51 грн.

Станом на 17.05.2017 року чотири райони столиці — Дарницький (частково), Оболонський, Солом'янський і Подільський - вже провели розрахунок за відпущені згідно урядової програми ліки на загальну суму 954 778,35 гривень. Решта коштів компенсації надійде після опрацювання реєстрів, переданих КП “Фармація” розпорядникам коштів.

Звичайно, що загальна сума, на яку відпущено ліки за урядовою програмою, включає витрати комунального підприємства на закупівлю лікарських засобів. Якщо ж подивитися на цю суму під призмою економічної привабливості для аптек, то ця програма поки що нерентабельна: з одного рецепта аптеки отримують 5,59 грн. без врахування витрат на податки, логістику, оренду приміщень і зарплату працівникам. З іншого боку через великі черги вагомо знизилися надходження від роздрібної торгівлі, оскільки пацієнти, які прийшли купити ліки, просто йдуть до іншої аптеки.

Враховуючи вартість витраченого часу на кваліфіковане обслуговування кожного пацієнта, велику кількість бажаючих отримати недорогі ліки, великі черги в аптеках та втрату надходжень від роздрібної торгівлі, поки що можна зауважити, що програма “Доступні ліки” потребує доопрацювання. За словами в.о. Міністра охорони здоров'я Уляни Супрун, програма буде переглянута 1 липня поточного року. Планується залучити більшу кількість виробників, внести зміни до асортименту, зокрема, розширити його і додати комбіновані препарати (за даними VoxConnector).

Втім, зважаючи на соціальну важливість цього урядового проекту, КП “Фармація” і надалі працюватиме за програмою “Доступні ліки”, сподіваючись на її зміну у частині економічної доцільності для аптек. Така зміна програми дозволить надалі аптекам не втрачати надходжень, а кількість аптек-учасниць програми зросте за рахунок включення комерційних мереж.