logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

Україна може залишитись без чималого переліку ліків


Генеральний директор КП "Фармація" Руслан Світлий в інтерв'ю телеканалу ICTV розповів про те, як формується ціна на ліки та чому в Україні існує загроза залишитися без оригінальних препаратів.

-Починаючи з 1 лютого Постановою №862 КМУ “Про державне регулювання цін на лікарські засоби” встановлюється обмеження ціни на 21 міжнародну непатентовану назву (МНН) життєво важливих лікарських засобів від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми. Тобто, ці ліки повинні продаватися в аптеках дешевше, ніж раніше. Нині ситуація склалася таким чином, що дистриб'ютори перестали закуповувати ці препарати у виробників, а аптечні мережі перестали замовляти ці препарати у дистриб'юторів. Ми ризикуємо після 1 лютого залишитися без 21 МНН ліків.

Причина в тому, що аптеки мають оце 21 найменування за міжнародною непатентованою назвою (за торговою назвою - це близько 600-700 препаратів) продавати не дорожче визначених Постановою КМУ референтних цін. Але визначені Постановою референтні ціни сьогодні вже нижчі від закупівельної ціни цих ліків! Постає дилема: або продавати ці лікарські засоби собі у збиток, або взагалі виключити їх з асортименту аптеки.

З іншого боку: хто може змусити підприємство продавати ліки дешевше їхньої собівартості? Якщо держава змушує підприємство працювати собі у збиток, то вона зобов'язана ці збитки компенсувати. Однак про компенсацію взагалі не йдеться. Є розмови про реімбурсацію, тобто держава планує відшкодовувати аптекам вартість певних лікарських засобів. Але процедура реімбурсації почнеться з квітня 2017 року, а реалізувати свої залишки за старими цінами аптеки можуть тільки до 1 лютого.

Насправді ж Постанова про референті ціни фактично обмежує людину, яка хоче і може придбати оригінальний препарат. Адже його закупівельна ціна, як я вже казав, може бути вища встановленого граничного рівня, бо згадана Постанова встановлює граничні закупівельну та відпускну ціни на ліки, при чому остання не повинна перевищувати референтної ціни у референтних країнах. Аптечні мережі просто не братимуть на реалізацію ліки, закупівельна ціна яких вища референтної, і така урядова ініціатива зниження цінна ліки призведе до дефектури згаданої 21 міжнародної непатентованої назви в аптеках, і що найгірше — до переривання лікування пацієнтів з хронічними захворюваннями.

При цьому ще одне надзвичайно важливе питання, на яке поки що ні в кого немає відповіді, це те, як буде взаємодіяти чинна поки що Постанова КМУ №1303 від 17.08.1998 р. “Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань” з прийнятою нещодавно Постановою №863 від 9.11.2016 р. “Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів”. Постанова №1303 майже 20 років гарантувала великій кількості пільгових категорій населення безоплатні ліки у разі амбулаторного лікування, а також безоплатне та пільгове лікування за чималим переліком складних захворювань — таких як онкологічні, гематологічні захворювання, туберкульоз, СНІД, дитячий церебральний параліч — всього 35 нозологій. Нова ж постанова Кабінету Міністрів по суті дублює діючу, але якщо постанову №1303 відмінять, то чи не залишаться люди без ліків? Чіткого рішення по забезпеченню людей життєво необхідними лікарськими засобами поки що немає, а часу на вирішення цього питання практично не залишилось.