logo

Найближча аптека:Аптека №31, Київ, просп. Науки, 4

Гаряча лінія 044 407-90-90

“Доступні ліки” по-новому: про що говорить статистика

З 1 квітня програма “Доступні ліки” перейшла під адміністрування нещодавно створеної Національної служби здоров'я України. З цього ж дня НСЗУ запровадила відпуск лікарських засобів за цією програмою за електронними рецептами.


Всього по Україні до програми долучилися 903 аптечні мережі, які відпускають “Доступні ліки” у 6 238 аптечних закладах. З них 82% (5 141) аптечних закладів, які беруть участь у програмі, працюють у містах.

Участь у програмі по Україні бере 120 комунальних аптечних мереж, які реалізують “Доступні ліки” в 727 аптечних закладах. Серед них фізичних осіб-підприємців всього 261, для відпуску “Доступних ліків” визначено 365 торгових точок, які належать ФОПам.

Станом на сьогодні у місті Київ угоди з НСЗУ уклали 490 аптечних закладів, в тому числі і 55 аптек Комунального підприємства “Фармація”. Загалом участь у програмі беруть 66 аптечних мереж столиці. При цьому в Києві до програми не долучився жоден ФОП.


За програмою “Доступні ліки” з 1 квітня в Україні виписано 979 163 електронних рецептів, ліки відпущено за 556 182 рецептами, що складає 56,8% від загальної кількості. При цьому основна маса рецептів виписана і відпущена у містах: 731 826 виписаних рецептів, відпущено ліки за 493 061 рецептами, що складає 74,74% і 88,65% відповідно. Це свідчить про те, що запуск електронних рецептів пройшов більш вдало у містах, у сільській місцевості виписана фактично четверта частина рецептів, а отоварена — менше п'ятої частини.

У місті Київ всього виписано 72 388 рецептів, відпущено ліки за 43 832 рецептами. Це складає 7,39% виписаних по Україні рецептів та 7,88% відпущених за ними ліків. При цьому аптеки столичного Комунального підприємства “Фармація” відпустили ліки за 37 994 рецептами, що складає 86,68% загальної кількості рецептів, отоварених за програмою “Доступні ліки” у столиці.


Якщо порівняти кількість виписаних та отоварених з 1 квітня рецептів з аналогічним періодом минулого року, то можна впевнитись, що програма “Доступні ліки” користується сталим попитом у населення. Однак, якщо раніше приватні аптечні мережі відпускали ліки за цією програмою приблизно на одному рівні з комунальними закладами, то із запуском електронних рецептів ситуація змінилася. Поки що важко сказати, що саме впливає на низьку активність приватних аптечних закладів у відпуску ліків за електронними рецептами: чи є проблеми із програмним забезпеченням, чи потрібно більше часу для навчання своїх спеціалістів. Але швидше за все це зменшення надходжень від роздрібної націнки, максимум якої встановлено у 15%, при потребі сплачувати за обслуговування електронних рецептів близько 3% товарообігу аптеки. І якщо раніше приватні аптеки були зацікавлені в програмі “Доступні ліки” не через її економічну привабливість (адже націнка не покриває навіть витрат аптеки на забезпечення асортименту, логістику і зарплату фахівцям), а через залучення більшої кількості пацієнтів, то тепер ця складова виглядає менш цікавою на тлі втрати основної маси відвідувачів, які приходять придбати ліки, і йдуть до інших аптек через черги за "Доступними ліками".